Luwak.pl
<a href="skype:echo123?call">Call the Skype Echo / Sound Test Service</a>

Polub Luwak.pl na facebooku

Szybki sposób na stworzenie pióra wiecznego z puszki aluminiowej, przy użyciu prostych narzędzi w 10 min.

Pióro wieczne z puszki.

Do przygotowania pióra z puszki, będziemy potrzebować:

-puszkę (po napojach, piwie, farbie w sprayu itp.)

-nożyczki

-nożyk

-taśmę malarską ( tylko wtedy gdy chcemy pozostać czyści)

-tusz/atrament (może być z wkładu do piór), rozcieńczona farba itp.

-papier ścierny (dla uzyskania lepszych efektów)

Krok 1. Wycinamy z puszki kawałek blaszki.

Do wycinania może posłużyć praktycznie każdy nóż, obcinaki do drutu, otwieracz do konserw, maczeta, dłuto, piła itp. blacha z której puszka jest zrobiona nie stawia oporu praktycznie przed niczym.

Krok 2. Wstępne formowanie blaszki.

Za pomocą nożyczek przycinamy krawędzie wcześniej wyciętej blaszki, formując mniej więcej prostokąt.

Zaginamy otrzymaną blaszkę w pół po krótszym boku.

Krok 3. Formowanie pióra.

Przycinamy nożyczami zgiętą blaszkę by miała równe krawędzie. Następnie na jednym koncy za pomocą nozyka, szpikulca, igły itp. forujemy coś w postaci lejka ( posłuży on nam do podawania tuszu).

Formujemy "stalówkę" naszego pióra, przycinając z drugiej strony (tej bez lejka), najpierw ukośnie w strone zagięcia, następnie od strony zagięcia w strone naszego wczesniejszego cięcia, z tym wyjątkiem że dużo blizej niz poprzednio. Formujemy w ten sposób końcówke spiczastą którą można już pisać, da ona bardzo cienką linie.

Przy pomocy nożyczek możemy nadać końcówce inny kształt, dzięki czemy możemy uzyskać inny rodzaj lini. Scinając ją na płasko uzyskamy coś na rodzaj stalówki "Italic", sciętą pod kątem "oblique". W praktyce możemy uzyskać prawie każdy kształt. Im końcówka bedzie bliżej zgięcia, tym będzie sztywniejsz a linia pewniejsz i mniej poszarpana. Przez oddalenie końcówki możemy uzyskać linie przerywaną lub chlapanie, przydane przy czcionkach nowoczesnych.

Krok 4. Wykańczanie

Zracji budowy naszego pióra nie uniknione jest wydostawaniee się tuszu z pomiędzy krawędzie, możemy próbować uchronić sie przed tym efektem obklejając pióro w częsci chwytnej taśmą klejącą.

Niestety po cięciu nożyczkami krawędź z jednej strony naszej stalówki może być ostra i chropowata, przez to możemy czyć szarpanie na papierze. By zniwelować ten efekt możemy trochę przeszlifować stalówkę drobnym papierem sciernym. Ewentualnie  poprzeginać końiec w palcach.

Uwagi końcowe.

Jakośc lini naszego pióra w dużej mierze zależy od staranności jego wykonania. Ze wzgledu na użyty materiał, zywotność narzędzia jest raczej krótka. Pióro oczywiście można myć, dla lepszego efektu lepiej sciągnąć taśmę. Sugeruję przed użyciem trochę potrenować na jakiś smieciach, by wiedzieć jak pióro się zachowuje i ile należy podawać atramentu. Pióro prezentowane powyżej powstało w kilka minut, bez szczególnego przykładania się, więc prezentowane efekty są dość marnej jakośći.